IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Dnia 30 maja 2018 roku  o godz.13 na dziedzińcu CENTRUM IDEI KU DEMOKRACJI
w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się finał IV Edycji Festiwalu GROT-ART.
Serdecznie zapraszamy.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku
z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu
(tzw. RODO).
Zgodnie z wymienionymi przepisami w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Stefana Roweckiego- Grota w Piotrkowie Tryb. został wyznaczony Inspektor Ochrony Danych, funkcję tę pełni:
Efigo Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Staromiejskiej 6/10 D, 40-013 Katowice

Kontakt pocztą tradycyjną:
IV Liceum Ogólnokształcące im. Generała Stefana Roweckiego- Grota
97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Broniewskiego 5

Kontakt e-mail: iod@efigo.pl


Źródło zdjęcia: HRstandard.pl
 
Już po raz kolejny IV Liceum Ogólnokształcące im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” gościło w swoich murach uzdolnionych artystycznie uczniów z Piotrkowa
i okolic. 25 maja 2018 nastąpiło uroczyste otwarcie organizowanego wspólnie
z Centrum idei „Ku Demokracji” Festiwalu GROT-Art. Przedsięwzięcie jest adresowane do o uczniów klas gimnazjalnych i starszych klas szkół podstawowych. W tym roku
w pięciu kategoriach prezentowali się przedstawiciele 11 szkół.
W środę 30 maja młodzi artyści i ich opiekunowie dowiedzą się, kto zyskał uznanie jury. Nagrody będą wręczane w 5 kategoriach: recytacja, piosenka, przedstawienie teatralne, praca plastyczna, fotografia. Poznamy też zdobywcę Nagrody Specjalnej za prezentację ściśle związaną z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
Festiwal GROT-Art został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka i Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
 
 
W piątek 25 maja 2018 roku w Rząśni odbyły się Półfinały Wojewódzkie w piłce nożnej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (roczniki 2002-2004) w roku szkolnym 2017/2018.

W Igrzyskach tych rywalizowały takie zespoły jak:
- IV LO Piotrków Trybunalski
- PG Wielgomłyny
- SP Sulmierzyce
                                       - SP12 Bełchatów

Wyniki poszczególnych spotkań:
IV LO – PG Wielgomłyny 2-1 (7’ i 14’ Siemek)
SP Sulmierzyce – SP12 Bełchatów 3-0
PG Wielgomłyny – SP Sulmierzyce 4-2
IV LO – SP 12 Bełchatów 3-1 (12’ Siemek, 15’ Matuszewska, 16’ Chudy)
PG Wielgomłyny – SP 12 – SP12 Bełchatów 2-3
IV LO – Sulmierzyce 0-0

Końcowa klasyfikacja:
1. IV LO
2. SP Sulmierzyce
3. SP12 Bełchatów
4. PG Wielgomłyny

Barwy IV LO reprezentowały:
Błaszczyk Oliwia, Chudy Julia, Siemek Marta, Woźniak Natalia, Jakubiak Sandra, Matuszewska Ewa, Pisarek Wiktoria, Dzieciaszek Alicja.

Opiekun: Ziółkowska Julita

Finały wojewódzkie odbędą się 11 czerwca 2018 roku  w Sieradzu.

https://www.youtube.com/watch?v=Hna4E8JYq0g&feature=youtu.be
 
Po kilku miesiącach intensywnej nauki i pracy postanowiliśmy podładować trochę baterie. W tym celu, podobnie jak w ubiegłych latach, wybraliśmy się w kierunku polskiego wybrzeża, odwiedzając po drodze Stare Miasto w Toruniu oraz zamek krzyżacki w Malborku. Za bazę wypadową do zwiedzania Trójmiasta i Helu służyła nam w tym roku nieduża, lecz urokliwa kaszubska miejscowość – Rewa. Piękna, letnia pogoda towarzysząca nam przez cały czas sprzyjała zarówno zwiedzaniu, jak i słodkiemu lenistwu. Nie brakowało także amatorów morskich kąpieli. Krótko mówiąc, wymarzona aura, niemal wakacyjny luz i dobry nastrój nas nie opuszczały, a do Piotrkowa wróciliśmy naładowani pozytywną energią. Czy ponownie zawitamy nad Bałtyk w przyszłym roku? To się dopiero okaże. A tymczasem dziękujemy wszystkim uczestnikom za sympatyczną atmosferę podczas wyjazdu i już dziś zapraszamy do kolejnych wspólnych podróży – opiekunowie grupy, p. Wychowałek i p. Hejniak.
18 maja 2018 roku na placu defiladowym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej
w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się obchody Święta 25 batalionu dowodzenia
im. Henryka Dobrzańskiego ” Hubala.” Uroczystość rozpoczęła się przybyciem pododdziałów, zaproszonych gości i wprowadzeniem kompanii honorowej. Następnie dowódca uroczystości kpt. Robert Baliński złożył meldunek dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej płk. Adamowi Marczakowi, który wraz z dowódcą batalionu ppłk Piotrem Idusem dokonał przeglądu pododdziałów. Po podniesieniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej i odegraniu hymnu narodowego, dowódca 25 bdow. przywitał dowódców jednostek, przedstawicieli władz miasta, powiatu, służb mundurowych, oraz pozostałych gości. Złożył również podziękowania kadrze i pracownikom jednostki za wkład pracy
i zaangażowanie w realizację zadań. Kolejnym elementem uroczystości było odczytanie Rozkazu Specjalnego Dowódcy 25 bdow. w sprawie wyróżnień, po którym nastąpiła ceremonia wręczenia odznaczeń oraz odznak pamiątkowych 25 batalionu dowodzenia. Ostatnim elementem była defilada wojskowa w oprawie orkiestry garnizonowej Sił Powietrznych z Radomia, która w połączeniu
z wystawionym sprzętem batalionu, stanowiła niezwykle widowiskowy element całej uroczystości.
Nieco ponad miesiąc temu odbyłyśmy bardzo inspirującą rozmowę z Esterą Kot, studentką ostatniego roku Informatyki na Politechnice Warszawskiej.
 
Estera wychowała się w Popielawach, wsi oddalonej o 30 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Jej rodzice prowadzą gospodarstwo rolne. Estera, będąc uczennicą liceum, zbadała swoje mocne strony i bardzo świadomie wybrała techniczny kierunek studiów.  Naukę łączy z rozwojem zawodowym - obecnie pracuje w firmie Sony,
w planach ma doktorat. Jest pasjonatką rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję
i przetwarzanie danych.
 
Estera jest żywiołową i energiczną kobietą, która wie, czego chce od życia i czerpie z niego pełnymi garściami. Dąży do postawionego przez siebie celu - mówi Klaudia Galińska, uczestniczka innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”.
 
Dzięki przygotowanej przez ekspertkę prezentacji mogłyśmy z bliska przyjrzeć się jej życiu na wsi, porozmawiać o nauce w liceum, a także zobaczyć, jakich narzędzi używa do badania swoich mocnych stron i wyznaczania sobie życiowych celów - dodaje Kinga Ciach, uczennica IV LO. 
 
Estera ciekawie opowiadała o swoim życiu, pracy i osiągnięciach. Pokazała nam, że kobieta też potrafi
i może zajmować się taką dziedziną jak programowanie. Udział w projekcie pokazuje nam, że możemy,
a nawet powinnyśmy przełamać stereotypy, bo tak postępują kobiety sukcesu. Zajęcia w ramach projektu motywują nas do zastanowienia nad swoimi wyborami - dodaje Klaudia.
 
 
Autorki: Kinga Ciach, Klaudia Galińska, Martyna Kwiatkowska
Autorka zdjęć: Martyna Kwiatkowska
 
Projekt innowacyjny „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej", http://www.transferhub.pl
 
Czy słodkości mogą być dziełem sztuki? Podczas spotkania z Aleksandrą Sobieszek bohaterki innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” przekonały się, ile wysiłku trzeba włożyć w dekorację babeczki.

Aleksandra bardzo ciekawie opowiadała o tym, jakie decyzje musiała podjąć i jakie talenty rozwijać, żeby pomimo ukończenia studiów pedagogicznych zawodowo zajmować się cukiernictwem. Ola zaprosiła uczennice IV LO do własnoręcznego wykonania ozdób na muffinki.

Bardzo cenne było dla mnie dowiedzenie się, jak wygląda przygotowywanie artystycznych wypieków oraz to, że mogłam sprawdzić, czy jestem w tym dobra - mówi Anna Święconek. -
Dzięki udziałowi w projekcie “Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” popracowałam nad swoją samooceną, zwiększyłam pewność siebie i dowiedziałam się, co jest ważne na rynku pracy i na co trzeba zwracać uwagę przy dokonywaniu zawodowych wyborów.

Spotkanie z twórczynią marki cukierniczej CiastOlina https://www.facebook.com/ciastolina/ odbyło się dnia
30 kwietnia 2018 roku w gościnnych progach Sali Bankietowej Arresto.
Projekt innowacyjny “Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, http://www.transferhub.pl.
 
 
Autorki: Anna Święconek, Martyna Kwiatkowska
Autorka zdjęć: Martyna Kwiatkowska
 
Dnia 21 maja 2018 roku uczniowie klasy IIIc gimnazjum uczestniczyli w otwarciu ekspozycji plenerowej "Ojcowie Niepodległości" w Parafii Rzymskokatolickiej
p.w. św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim.
Wystawa składała się z 20 paneli i zawierała w części wstępnej m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W części głównej wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.
Na wernisażu wystawy " Ojcowie Niepodległości" odbyła się również promocja gry edukacyjnej "Twórcy Niepodległości", opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Łodzi.
Jak na co dzień wygląda praca psycholożki i psychoterapeutki? Jakie trudności wiążą się z tym zawodem? Co robić, żeby nie ulec wypaleniu zawodowemu? Na te i inne pytania odpowiadała Magdalena Dietrich.
 
Dnia 27 kwietnia 2018 roku uczennice IV LO w Piotrkowie Trybunalskim, bohaterki innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”, odbyły rozmowę z założycielką Centrum Psychoterapii i Rozwoju „Ku sobie”. Magda obecnie pracuje na oddziale dziennym psychiatrycznym dla osób dorosłych w Gdańsku, przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie oraz prowadzi zajęcia, m.in. dla studentów na Uniwersytecie SWPS.
 
Spotkanie różniło się nieco od poprzednich. Na początek Magda zaproponowała nam ćwiczenie, w którym każda miała wybrać sobie dwie karty z kolorowego stosu rozłożonego na stole.
Jedna karta miała oznaczać nasza cechę charakteru, druga to, z czym kojarzy się nam psychologia – opowiada Wiktoria Płachta, uczennica klasy IB – Dzięki tak prostemu ćwiczeniu Magda już na wstępie sporo się o nas dowiedziała.
 
Podczas rozmowy psycholożka przytoczyła anegdotę z wizyty w przedszkolu. Zapytała dzieci: „Czy wiecie, czym zajmuje się psycholog?” Jeden z chłopców odpowiedział „Psycholog to taki lekarz dla psów!” - wspomina inna pierwszoklasistka, Natalia Krzaczyńska - Wszystkie zaczęłyśmy się śmiać i dzięki temu dalsza rozmowa przebiegała w bardzo luźnej atmosferze.
 
Magdalena Dietrich opowiadała o swojej edukacji i doświadczeniach zawodowych. Wspomniała o okresie nauki w liceum i na studiach, o kołach zainteresowań, projektach, w których brała udział, decyzjach, jakie przyszło jej podejmować.
 
W spotkaniu z Magdaleną Dietrich najbardziej podobało nam się to, że szczerze opowiadała o tym, jakie wyzwania stawiało przed nią życie i jak, mimo przeciwności, osiąga wyznaczone cele. Duże wrażenie zrobiło na nas jej doświadczenie pracy z więźniami - podkreślają uczennice klasy IB.
 
Udział w projekcie „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” to dla nas szansa
na zdobycie nowych, okołoedukacyjnych doświadczeń oraz możliwość sprawdzenia, jakie zawody są nam najbliższe. W ramach innowacji ćwiczymy pracę w grupie, udoskonalamy nasze mocne strony. Mamy nadzieję, że dzięki temu w przyszłości znajdziemy dobrą pracę czy dostaniemy się na lepsze studia. - dodają bohaterki innowacji.
 
 
Autorki: Wiktoria Płachta, Natalia Krzaczyńska, Martyna Kwiatkowska
Autorka zdjęć: Martyna Kwiatkowska
 
Projekt innowacyjny „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej” http://www.transferhub.pl

Kontakt

ul. Broniewskiego 5
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486550
e-mail: liceum4@liceum4.piotrkow.pl

Środa 18 września 2024

Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad

Na skróty