Gimnazjum nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Adama Mickiewicza

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

"Dzisiaj wielka jest rocznica- 11 listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
Wolność, polską mowę w szkole,
To, że tylko z kart historii
Poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony
                                      W mieście flagi rozwinięto
                                      I me serce się raduje,
                                      Że obchodzę Polski święto"
Dnia 10 listopada 2016 roku społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 spotkała się, aby wspólnie uczcić 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku, kraj nasz po 123 latach  oswobodził się z więzów niewoli i odzyskał wolność.
Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów ( 1772, 1793, 1793 ) dokonanych przez potężnych sąsiadów- Rosję, Austrię i Prusy. W wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku Polska zniknęła z mapy świata. Naród pozbawiony własnego państwa, rozdarty przez zaborców zachował mimo to jedność i tożsamość. Polaków łączył wspólny język, świadomość narodowa oraz pragnienie utrzymania tradycji i starych obyczajów.
Kolejne zrywy powstańcze, Powstanie Listopadowe, Powstania Krakowskie i Wielkopolskie oraz Powstanie Styczniowe, okupione morderczymi walkami z zaborcami kończą się niestety klęskami. Dopiero wybuch I wojny światowej  pomiędzy Rosją a Prusami i Austrią w 1914 roku, daje Polakom nadzieję na wyzwolenie, które przychodzi w listopadzie 1918 roku.
11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska pojawia się na mapach świata.