Gimnazjum nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Adama Mickiewicza

Dzień Projektów Edukacyjnych

zdjęcie
Dnia 1 czerwca 2016 roku odbył się w naszej szkole Dzień Projektów Edukacyjnych. W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich realizowali trzy projekty : " Chodź opowiem ci bajeczkę"...,czyli o baśnich z naszego dzieciństwa", " Zoom na nasze miasto, czyli co ty wiesz o Piotrkowie" i " Zagrożenia w sieci".
Kierując się słowami zasłyszanymi w dzieciństwie: "Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga, chodż opowiem Ci bajeczkę, bajka będzie długa" uczniowie z klas:IIb i IIc pod opieką pani Agnieszki Chwastowskiej postanowili stworzyć projekt edukacyjny dotyczący baśni i baśniopisarzy. Głównym celem projektu było rozwijanie umiejętności twórczych młodzieży.
Przedsięwzięcie było realizowane w kilku etapach, a zasadnicza część pracy trwała od marca do końca maja 2016r. Pod okiem prowadzącego projekt oraz nauczycieli wspierających, czyli pani Agnieszki Olczyk oraz Zofii Cieślak uczniowie wykonali szereg prac. Przygotowali plakat prezentujący cechy baśni, pozwalający utrwalić młodzieży najważniejsze wiadomości na temat tego gatunku literackiego. Zgłębili wiadomości o najsłynniejszych baśniopisarzach, a efektem tej pracy jest prezentacja multimedialna poświęcona życiu i twórczości duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, zawierająca wiele ciekawostek. Aby pokazać, że baśń to gatunek ponadczasowy, uczniowie wcielili się w rolę autorów
i podjęli próbę napisania własnej opowieści. Kolejnym etapem przedsięwzięcia było stworzenie,
na podstawie powstałych baśni, scenariusza etiudy teatralnej. Gimnazjaliści przygotowali elementy dekoracji, stroje sceniczne oraz kukiełki potrzebne do pokazania wymyślonej przez nich historii. W związku z różnymi osobowościami członków projektu prace nad spektaklem zostały rozdzielone; niektórzy stali się aktorami, inni animatorami lalek, jeszcze inni odpowiadali za światło i muzykę.
  Podsumowując, należy wspomnieć, że praca nad projektem "Chodź, opowiem Ci bajeczkę..., czyli
o baśniach naszego dzieciństwa" została zakończona pomyślnie. Występ teatralny został przyjęty
z entuzjazmem. Młodzi aktorzy występowali po raz pierwszy i wielu z nich musiało przełamać tkwiące
w nich bariery. Na koniec uczniowie wraz z opiekunami omówili prezentację, dokonali ocenę własnej pracy.
Pani Agnieszka Chwastowska będąca nauczycielem prowadzącym, wraz z nauczycielami wspomagającymi, oceniła pracę uczniów w postaci ocen z zachowania oraz oceny punktowej uwzględniającej: wkład pracy ucznia, prezentację i efekt końcowy. Wszystkie oceny zostały przekazane wychowawcom.

Zoom na nasze miasto, czyli co ty wiesz o Piotrkowie

Tu się urodziłeś, tu się uczysz, rozwijasz swoje pasje, chodzisz ulicami, które znasz, ale często tylko...
z widzenia.
A wystarczy zoom - specjalny obiektyw aparatu skierować na różne miejsca, ludzi, budowle i zjawiska, by wiedzieć więcej, zrozumieć lepiej, by polubić, poczuć dumę ze swojego miasta, swojej małej ojczyzny.
Taki właśnie był główny cel projektu edukacyjnego klasy II a przeprowadzonego pod kierunkiem pani  Iwony Łyszczarek.
Uczniowie realizowali zadania projektu  w kolejnych kategoriach :

1. Piotrków filmowy
2.Piotrków na starych pocztówkach
3. Piotrkowskie stadiony
4. Historia pisana nazwami ulic
5. Historia w kamieniu  zapisana - piotrkowskie pomniki

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Włodzimierzem Nowakowskim- Dyrektorem UKS Piotrcovia

Nauczyciele Marek Janczyk i Anetta Wnuk byli opiekunami projektu pt. „Zagrożenia w sieci”, którego celem było między innymi:
  •  uwrażliwienie uczniów na zagrożenia w sieci,
  •  nabywanie odwagi w mówieniu na forum grupy o zaistniałym problemie,
  •  zaprezentowanie oferty pomocowej dla młodzieży ze strony Helpline.org.pl.
Uczniowie pracowali nad projektem od października 2015. W ramach działań podjęli współpracę
z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz programem Safer Internet. W ramach wyznaczonych zadań grupa przygotowała:
  •  wywiad z edukatorami programu,
  •  debatę na temat zagrożeń
  •  projekt na dzień obchodów Bezpiecznego Internetu
  •  wykonała po 5 szkoleń z serii ” Dziecko w sieci”
  • opracowała 3 prezentacje na temat zagrożeń w sieci.
Efekty kilkumiesięcznej pracy uczniów zwieńczyła prezentacja podsumowująca zaprezentowana podczas dnia projektów. Uczniowie z projektu otrzymali dyplomy za wykonanie szkoleń online od Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.