







Co to jest Dzień Ziemi?
Dzień Ziemi są to coroczne akcje przeprowadzane na wiosnę, które mają na celu promowanie ducha ekologii na całym świecie. Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia, a więc dokładnie w momencie wystąpienia równonocy wiosennej na Północnej Półkuli Ziemi. Na półkuli Południowej występuje wtedy równonoc jesienna.
Jak rozumieć słowo równonoc?
Równonoc oznacza dobę, w której dzień i noc trwają równo po 12 godzin. Ta równonoc ma stać się symbolem równości na ziemi. Równości wszystkich ludzi, ich wyznań, religii, koloru skóry, przekonań. Jest to także próba zachowania równowagi w środowisku naturalnym oraz próba zwrócenia uwagi na to jak bardzo zagrożone jest środowisko naturalne, przyroda w XXI wieku.
Kiedy po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi?
Na pomysł obchodzenia Dnia Ziemi wpadł John McConnell. Stało się to podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Prekursorem obchodów był Joseph Alioto, burmistrz San Francisco, który zadecydował, że takie obchody odbędą się właśnie w jego mieście. Stało się to w roku 1970.
Ideę tę poparł Sekretarz Generalny ONZ i podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Wiele lat później, bo dopiero w roku 2009, zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi wybrało 22 kwietnia.
Od kiedy Dzień Ziemi obchodzimy w Polsce?
W Polsce Dzień Ziemi mogliśmy obchodzić dopiero po upadku komunizmu. W naszym kraju na pomysł rozpropagowania idei Dnia Ziemi wpadł poseł Jan Rzymełka z Katowic. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. Od tego czasu wiedza ekologiczna wśród ludzi systematycznie wzrasta, a przecież właśnie to jest głównym celem obchodów Dnia Ziemi.
Jakie są główne cele, które przyświecają idei obchodów w tym roku?
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 poświęcone będą promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej – Dzień Ziemi 2015 obchodzony będzie pod hasłem – „Z energią zmieńmy źródła”.
Co to są odnawialne źródła energii?
Wzrost zapotrzebowania na energię, spowodowany szybkim rozwojem gospodarczym, ograniczona ilość zasobów kopalnych, a także nadmierne zanieczyszczenie środowiska, spowodowały w ostatnich latach, duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. W porównaniu do tradycyjnych źródeł, takich jak złoża ropy, węgla czy gazu ziemnego, energia odnawialna jest energią tanią oraz przyjazną dla środowiska i człowieka.
Eksploatacja źródeł konwencjonalnych jest główną przyczyną niepokojących zmian klimatu, a ich światowe zasoby prędzej czy później zostaną całkowicie wyczerpane. Szacuje się, że:
1. jeszcze przez prawie 220 lat, będzie można korzystać ze złóż węgla,
2. o wiele krócej – ponad 60 lat – trwać będzie eksploatacja gazu ziemnego,
3. zaś ropy naftowej wystarczy na jakieś 30-40 lat.
Odnawialne źródła energii to zasoby naturalne, które pomimo stałego zużywania powstają na nowo, ponieważ procesy ich wytwarzania trwają krótko i nadal istnieją warunki, by zachodziły one w przyrodzie. Do zasobów odnawialnych należą wszystkie żywe składniki przyrody. Człowiek nauczył się wykorzystywać te źródła by przekształcać je w energię.
Odnawialne źródła energii to:
-Energia słoneczna
-Energia wodna (fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek)
-Biomasa
-Energia wiatru
-Energia geotermalna