Obchody 25 - lecia istnienia

25lecie01
Nasze liceum obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z tej okazji 10 lutego zorganizowaliśmy uroczystości jubileuszowe.
Święto rozpoczęło się od mszy św. w intencji szkoły, jej pracowników i uczniów. Oficjalne obchody miały miejsce w siedzibie liceum, przy Broniewskiego 5. Przemawiając, dyrektor Konrad Sikora, zwrócił uwagę, że trudna historia naszej szkoły związana z kilkakrotną zmianą lokalizacji pokazuje, że najważniejsza jest chęć przekazywania i chłonięcia wiedzy. Nasza szkoła od zawsze mogła pochwalić się sukcesami i osiągnięciami artystycznymi i sportowymi. Uczniowie na maturze osiągają zadowalające wyniki.
Dyrektor zwrócił uwagę, że IV LO zawsze dbało i nadal dba o wychowanie patriotyczne młodzieży. Przypomniał najważniejsze daty w życiu szkoły:
  • 17 października 2002 roku patronem IV Liceum został wielki Polak, piotrkowianin, dowódca Armii Krajowej, generał Stefan Rowecki – Grot.
  • 20 czerwca 2007 roku nastąpiło poświęcenie sztandaru, na którym widnieje napis: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka.
  • 4 stycznia 2012 roku IV LO odznaczone zostało przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Uroczystość była wyśmienitą okazją do złożenia gratulacji i życzeń.
Obecni na uroczystości prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak i Marian Błaszczyński, Przewodniczący Rady Miasta, złożyli na ręce dyrektora wyryty na ceramicznej tabliczce pamiątkowy list gratulacyjny.
Wśród gości znalazło się wielu znamienitych przedstawicieli świata kultury i nauki. Nie mogło też zabraknąć przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i przedstawicieli Historycznego Klubu im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego. Szczególnie wzruszyła nas obecność bratanicy naszego patrona, pani profesor Krystyny Roweckiej-Trzebickiej.
W tym szczególnym dniu byliśmy świadkami kolejnej lekcji historii. Uczniowie, absolwenci i nauczyciele (Lidia Fałek i ks. Damian Stachera) IV LO zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, nie tylko wzruszyli i zachwycili widzów programem artystycznym, ale także udowodnili, że dokonania Armii Krajowej i gen. Stefana Roweckiego „Grota” są dla nich nieustającym wzorem. Program artystyczny przygotowany został pod kierunkiem Lidii Fałek i Renaty Tomy.