ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM
12 października 2023 roku o godzinie 9.00 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stefana Roweckiego-Grota odbyło się uroczyste ślubowanie klas mundurowych (o profilu wojskowym i policyjnym), w którym wzięli udział: Andrzej Kacperek – Wiceprezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, dowódca 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim – podpułkownik Jarosław Imiołek, młodszy inspektor Radosław Malanowski – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim, przedstawicielka Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim – podporucznik Sylwia Borek, przedstawiciele światowego związku Armii Krajowej – Marian Rakowski i Krzysztof Rawicki, a także dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice kadetów oraz uczniowie.
            Podczas uroczystości Wiceprezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego – Andrzej Kacperek – przemawiając do kadetów, podkreślił rolę wartości takich jak: Bóg, Honor i Ojczyzna, cytując fragment „Pieśni XII” Jana Kochanowskiego:
„A jeśli komu droga otwarta do nieba,
 Tym, co służą ojczyźnie (...)”
            Dowodził, że wybór tej ścieżki kształcenia wiąże się z ogromną odpowiedzialnością
i zobowiązuje do stania na staży tradycji. Jednocześnie zaznaczył, że służba narodowi i ojczyźnie uszlachetnia. Zwrócił także uwagę na to, że są mieszkańcami Piotrkowa Trybunalskiego – miasta o wyjątkowej historii i to również jest powód do dumy.
            Podczas tej uroczystości głos zabrał także Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego – Konrad Sikora. Zwrócił się do uczniów składających ślubowanie. Mówił o odpowiedzialności, także za słowa, podkreślając wagę złożonego przez kadetów klas pierwszych przyrzeczenia. Wspomniał o dodatkowych obowiązkach związanych z edukacją w klasie mundurowej oraz wymaganiach, którym trzeba będzie sprostać.
            Uroczystość zakończyła się pokazem musztry paradnej przygotowanej przez klasę IV a.