Sztuka przetrwania

70834142_2529246383788733_8156276833659125760_n
Przeżyć na terenie przeciwnika lub w niewoli tak długo, aż ktoś nas odzyska, to główne cele szkolenia "SERE" (survival, evasion, resistance, escape), w którym uczestniczyli uczniowie klas wojskowych IV Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim. Zajęcia prowadzone przez doświadczonego instruktora 25 batalionu dowodzenia, poświęcone był szkoleniu w zakresie umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach na terenie przeciwnika. Kadeci klasy drugiej i trzeciej, zostali zapoznali ze sposobami wykonania szałasów, legowisk, z wykorzystaniem do tego wszystko, co można znaleźć w lesie. Innym ciekawym elementem szkolenia było rozpalania ogniska i uzdatnianie wody do picia. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się sposoby pozyskiwania żywności, często nie tylko tej najłatwiejszej do zdobycie tzw. „zielonej”, ale również łapanie ryb i związane z tym wykonywanie pułapek z wszystkiego, co znajdziemy wokół siebie. Co jest jadalne, a co trujące to podstawowe elementy wiedzy z zakresu przetrwania. A wszystko to po to, by zakresie przetrwania wiedzieć, jak się schronić, określić pozycję, zdobyć wodę zdatną do picia czy pożywienie. Ważna jest również świadomość, jak reaguje organizm na czynniki zewnętrzne, kiedy jest się odizolowanym, zarówno fizycznie jak i psychicznie oraz jak korzystać z dostępnego sprzętu, aby zwiększyć szansę przetrwania.