IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Wystawa o Generale Stefanie Roweckim "Grocie"

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
275748747_5035176943195652_7474636669034314295_n
Zapraszamy chętnych do obejrzenia wystawy o Generale Stefanie Roweckim "Grocie", naszym patronie, piotrkowianinie i założycielu Armii Krajowej w 80 rocznicę powstania AK.
Wystawa czynna od 15 marca do 13 kwietnia w budynku IV LO w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Broniewskiego 5.
Biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.
Prezentuje postać gen. dyw. Stefana Roweckiego.
Główny organizator i dowódca Armii Krajowej był przedstawicielem pokolenia, które dorastało wśród marzeń o niepodległej Polsce, by następnie tę wolność dla Polski wywalczyć, a po 20 latach niepodległego bytu odrodzonego państwa stać się świadkiem kataklizmu II wojny światowej i ponownej niewoli. Wybuch wojny był dla Stefana Roweckiego oczywistym momentem kontynuowania walki. Kapitulacja nie wchodziła w grę.
Kierując od 1911 r. pierwszym piotrkowskim zastępem skautowym, wstępując w 1914 r. do Legionów Polskich i przechodząc niemal cały szlak bojowy I Brygady, uczestnicząc w wojnie polsko-bolszewickiej, rozwijał swoje wojenne rzemiosło. Był zdolnym teoretykiem wojskowości, czynnym oficerem sztabowym, cenionym dowódcą. Całym życiem przygotowywał się do służby liniowej, w decydującym momencie przyszło mu jednak – z czym niełatwo się pogodził – prowadzić walkę w ukryciu, w warunkach konspiracji. Przeszedł do historii jako twórca największej armii podziemnej w okupowanej Europie. Jego aresztowanie i śmierć stanowiły jedną z najbardziej dotkliwych strat Polskiego Państwa Podziemnego.
W wystawie wykorzystano zdjęcia i materiały z Archiwum Akt Nowych, Instytutu Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie, Wojskowego Biura Historycznego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiej Agencji Prasowej oraz fotografie autorskie Piotra Życieńskiego/IPN.
powrót