W niedzielę 12 czerwca o godz. 11.30 w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej została odprawiona msza św.
w intencji gen. Stefana „Grota” Roweckiego, urodzonego w Piotrkowie Trybunalskim wielkiego polskiego patrioty, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej, dowódcy Armii Krajowej.
Msza odbyła się z udziałem pocztu sztandarowego naszej szkoły.
Po nabożeństwie uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, poświęconą naszemu patronowi, przy ul. Słowackiego 1.
W dniu 7 kwietnia 2022 roku uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w obchodach 76. rocznicy mordu przez UB dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Bąkowej Górze.
Więcej informacji pod linkiem:
Dnia 28 kwietnia 2022 roku w naszym liceum odbyła się uroczystość wręczenia uczniom klasy mundurowej IIIAg certyfikatów potwierdzających ukończenie szkolenia wojskowego. Dyrektor oraz opiekun klas mundurowych - Major Sławomir Miszczuk - wręczyli wspomniane certyfikaty oraz listy gratulacyjne uczniom, których postawa oraz osiągnięcia zasługiwały na wyróżnienie. Kolejnym punktem ceremonii były przemówienia Majora Sławomira Miszczuka oraz wychowawcy klasy 3Ag - Agnieszki Olczyk - skierowane do uczniów. Uroczystość uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klasy mundurowej 3Ap. Dyrektor, Nauczyciele oraz szkolna społeczność składają serdeczne gratulacje uczniom klasy 3Ag i życzą kolejnych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości:

Dnia 3 maja 2022 roku klasy mundurowe IV LO wzięły udział w obchodach 231. rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki, Konstytucji 3-go Maja. Po mszy świętej, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest wmurowana w ścianę kościoła oo. Bernardynów.
Dnia 28 kwietnia 2022 roku odbyła się uroczystość rozdania świadectw w klasie mundurowej IV LO.
Więcej informacji pod linkiem:
25-04-2022

MSZA DZIĘKCZYNNA

23 kwietnia 2022 roku uczniowie naszego liceum uczestniczyli w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim we mszy świętej dziękczynnej za dar Kanonizacji Jana Pawła II z prośbą o Boże błogosławieństwo. Była to zarazem msza dla wszystkich nauczycieli i wychowawców rejonu piotrkowskiego.
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.
Dla uczniów naszej szkoły ten dzień ma szczególne znaczenie, ponieważ pierwszym Komendantem Głównym AK był piotrkowianin - Stefan Rowecki ps. „Grot” - patron IV Liceum Ogólnokształcącego
w Piotrkowie Trybunalskim mieszczącego się przy ulicy Broniewskiego 5.
AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej.
Największym wysiłkiem zbrojnym AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Nie przyniosło jednak oczekiwanej wolności. Bohaterska walka z przeważającymi siłami okupanta trwała 63 dni.
Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku, na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego “Niedźwiadka”.
Po II wojnie światowej komunistyczne władze prześladowały i szykanowały byłych żołnierzy AK, wielu skazywały na więzienie, a nawet karę śmierci.
12 stycznia 2022 roku przy wojskowej asyście kompanii honorowej odbył się pogrzeb Haliny Kępińskiej-Bazylewicz ps. "Kora", która była Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego. Żegnały ją tłumy piotrkowian, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz poczty sztandarowe.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Jakuba, gdzie zmarłą pożegnała Jej córka.
Po eucharystii uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się na cmentarzu zwanym „piotrkowskimi Powązkami”. Odśpiewano hymn państwowy i oddano salwę honorową. Mowę pożegnalną nad grobem zmarłej wygłosił przedstawiciel kombatantów. Następnie złożono wieńce i kwiaty.
Zdjęcia:
IV LO w Piotrkowie Tryb.
foto. Dariusz Śmigielski
www.piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl
www.epiotrkow.pl
Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w uroczystości 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W dniu 17 października 2021 roku delegacja młodzieży i nauczycieli IV Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w uroczystościach uczczenia pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, bestialsko zamordowanego
19 października 1984 roku.