IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

 Dnia 1 września 2019 roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Przedstawiciele władz samorządowych, członkowie organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz uczniowie i nauczyciele piotrkowskich szkół uczcili pamięć bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej.
Jednym z elementów części oficjalnej było złożenie kwiatów na grobie gen. Ludwika Czyżewskiego, bohatera bitwy o Borowską Górę, który spoczywa na piotrkowskim cmentarzu. Warto podkreślić, że IV LO ma zaszczyt opiekować się mogiłą generała.
Zdjęcia: https://www.piotrkow.pl/
7 lutego 2019 roku obchodziliśmy święto naszej szkoły połączone z 77 rocznicą utworzenia Armii Krajowej. Na uroczystość przybyli kombatanci zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim, Zarządu Regionu Piotrkowskiego „Solidarność”, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz środowisk patriotycznych.
Dyrektor szkoły Konrad Sikora w imieniu społeczności IV LO wyraził wdzięczność żołnierzom Armii Krajowej za ich ofiarną walkę o suwerenną Polskę.
Święto szkoły było okazją do podsumowania konkursu wiedzy o AK i Stefanie Grocie Roweckim. Nagrody otrzymali: Brajan Jóźwiak (klasa IIIa), Piotr Ogłoza (klasa IIIa) i Natalia Skupińska (klasa IIIa).
Na uroczystości nie zabrakło części artystycznej. Młodzież przedstawiła recytatorskie i wokalne interpretacje utworów poetyckich, tematycznie związanych z wojną i okupacją oraz historią żołnierzy polskiego państwa podziemnego.
 11 listopada 2018 roku, delegacja z IV Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w miejskich obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy świętej w kościele oo. Bernardynów, złożono kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Odczytany został także Apel Poległych,
a żołnierze 25 Brygady Kawalerii z Tomaszowa Mazowieckiego uczcili ich pamięć salwą honorową. Następnie uroczysty pochód przeszedł od ulicy Słowackiego do al. Piłsudskiego.
Dnia 26 września 2018 roku  w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła się VI edycja Sztafetowego Biegu Przeciwlotniczego. Bieg jest hołdem dla Stefana Roweckiego „Grota”. Od 2013 roku w ramach obchodu święta 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” - przypadającego  na 2 października - organizowany jest bieg Sztafetowy Przeciwlotników. Startuje on z miejsc związanych z życiem i służbą wojskową generała, a jego celem jest przybliżenie mieszkańcom postaci wybitnego piotrkowianina.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele oo. Bernardynów z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz młodzieży z piotrkowskich szkół.
Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie zaplanowano część główną obchodów. Tu odbyła się inscenizacja słowno-muzyczna poświęcona osobie gen. Stefana Roweckiego „Grota” wykonana przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego oraz  uroczyste odczytanie apelu pamięci z salwą honorową.

-  Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu pułkownikowi i wszystkim żołnierzom 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego za to,  że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości możemy oddać cześć wielkiemu Polakowi, a także wielkiemu piotrkowianinowi – przemawiał obecny na apelu wiceprezydent Andrzej Kacperek, który przybliżył także życiorys generała.
- Bieg, który wystartuje z naszego miasta jest świetnym przykładem budowania wspaniałych, zdrowych relacji pomiędzy wojskiem a społeczeństwem. Dzięki żołnierzom Wojska Polskiego możemy czuć się bezpiecznie, a żołnierze muszą mieć świadomość, że mają olbrzymie oparcie w naszym narodzie – dodał wiceprezydent.

Na koniec przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod płytą poświęconą pamięci gen. dyw. Stefana Roweckiego. Ostatnim etapem uroczystości był start uczestników 6. edycji Sztafety Biegu Przeciwlotników.
Rok temu bieg rozpoczął się w Niemczech, w Sachsenhausen - miejscu śmierci Stefana Roweckiego,  dzisiaj bieg wystartował z naszego miasta – miejsca, w którym generał się narodził, uczył i dorastał. Metę biegu zaplanowano w Lesznie, w jednostce wojskowej, gdzie Stefan Rowecki był dowódcą 55. Pułku w latach  1930-1935, a obecnie stacjonują żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Źródła artykułu i zdjęć: oficjalny portal miasta Piotrkowa Trybunalskiego http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto-t70/aktualnosci-a75/pamieci-generala-roweckiego-grota-r13494

oraz http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/vi-bieg-przeciwlotnikow-wystartowal-z-piotrkowa-po,4816811,artgal,t,id,tm.html
18 listopada 2017 roku uczniowie IV Liceum wzięli udział we Mszy Świętej z modlitwą w kościele Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim. Msza była sprawowana w intencji zmarłych nauczycieli
i wychowawców, którzy uczyli w naszej szkole.
Dnia 11 listopada 2017 roku obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Po 123 latach w niewoli naród polski zaistniał ponownie na mapie Europy 11 listopada 1918 roku.
Uroczystości miejskie rozpoczęły się od mszy świętej w kościele oo. Bernardynów odprawionej w intencji Ojczyzny. Po niej wszyscy zebrani przeszli pod pomnik Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie przyrzeczenie złożyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego, w dużej części byli to uczniowie naszego liceum.
Następnie po okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
W niedzielę 1 października 2017 roku  w kościele pw. św. Jacka i św. Doroty odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca 25 Pułk Piechoty.
Tradycyjnie w kościele parafialnym odprawiana jest uroczysta eucharystia w intencji żyjących i zmarłych członków 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej.
W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, wśród których była także reprezentacja IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen Stefana Roweckiego - Grot.
Po eucharystii złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą 25 Pułk Piechoty, która znajduje się w kościele św. Jacka i Św. Doroty.


Źródło: http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto-t70/aktualnosci-a75/swieto-pulkowe-r11834