Święto Szkoły

Uroczystość z okazji 82. rocznicy utworzenia Armii Krajowej w IV Liceum Ogólnokształcącym

1 marca w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Stefana Roweckiego  „Grota” odbyła się uroczystość z okazji 82. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, w której wzięli udział: Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego – Krzysztof Chojniak, dowódca 25 Batalionu Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim – ppłk Jarosław Imiołek, Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim – mł. insp. - Radosław Malanowski, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tomaszowie Mazowieckim – major Krzysztof Zrobek, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi – Jarosław Olbrychowski, prezes ŚZŻ AK w Piotrkowie Trybunalskim – Marian Makowski, wiceprezes ŚZŻ AK – Adam Ostrowski, pani dyrygent Justyna Przytulska wraz z Chórem Miejskim Piotrkowa Trybunalskiego, dyrekcja, nauczyciele oraz szkolna społeczność.
            Wspomniana rocznica stała się impulsem do powrotu w przeszłość nie tylko dzięki wyjątkowemu koncertowi pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Miejskiego Piotrkowa Trybunalskiego pod dyrygenturą pani Justyny Przytulskiej, po którym niejeden uczestnik akademii nucił: „O mój rozmarynie, rozwijaj się (…)” - pieśń wojskową z okresu I wojny światowej, ale również spektaklowi teatralnemu pt. „Twarze”, który powstał na podstawie wspomnień córki generała Stefana Roweckiego „Grota” – Ireny Roweckiej-Mielczarskiej, która zamieściła je w książce pt. „Ojciec”. Tematem przedstawienia było prywatne życie dowódcy Armii Krajowej. Widzowie mieli okazję dowiedzieć się, jakim był: synem, mężem, ojcem. Ze wspomnień córki wyłania się wielowymiarowa i przejmująca postać generała Stefana Roweckiego. Klimat tamtych czasów został podkreślony dzięki muzyce z lat dwudziestych XX wieku.

tekst: Agnieszka Olczyk