IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego ''Grota''

78 rocznica powstania AK oraz święto szkoły.

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Uroczystości z okazji 78. rocznicy powstania Armii Krajowej rozpoczęły się przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w miejscach upamiętniających gen. Stefana Roweckiego ps. "Grot".
Ta organizacja została utworzona 14 lutego 1942 roku na rozkaz generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Członkowie Związku Walki Zbrojnej, działającego na terenie okupowanej przez hitlerowskiego najeźdźcę Rzeczpospolitej, zostali włączeni w szeregi Armii Krajowej.
Dla mieszkańców naszego miasta ten dzień ma szczególne znaczenie, ponieważ pierwszym Komendantem Głównym AK był piotrkowianin - Stefan Rowecki ps. „Grot” - patron IV Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim mieszczącego się przy ulicy Broniewskiego 5. Tam kontynuowano uroczystości upamiętniające rocznicę powstania Armii Krajowej powszechnie uznawanej za najlepiej zorganizowane wojsko podziemne, prowadzące działania w okupowanej Europie.
Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego zabrali zgromadzonych gości w teatralną podróż śladami głównej bohaterki, która dzięki ogromnej woli życia i szczęśliwym zbiegom okoliczności przetrwała w nieprzyjaznym świecie i spełniła swoje marzenia. Jej historia uzmysławia, że szczęśliwe zakończenia się zdarzają nie tylko w amerykańskich filmach. Spektakl został zrealizowany na podstawie powieści Romy Ligockiej „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” i nosi tytuł „Cuda się zdarzają”. Przed publicznością wystąpił zespół teatralny „Nie mogę…”
powrót