IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Głosowaliśmy, bo chcieliśmy…

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
  
Głosowaliśmy bo chcieliśmy....
…przede wszystkim pokazać młodym ludziom, jak to jest, gdy każdy sam możesz decydować,  kto powinien pełnić najwyższy urząd w naszym państwie.
Nasi pełnoletni uczniowie prawdziwy smak demokracji poczują już za kilka dni, kiedy w niedzielę 18 maja, także z ich udziałem, odbywać się będą w Polsce wybory prezydenckie.
Młodsi uczniowie muszą poczekać na kolejne święto demokracji. Ale w naszych szkolnych prawyborach mogli uczestniczyć i jedni, i drudzy (wszyscy na co dzień biorą udział w zajęciach wiedzy o społeczeństwie w ramach programu rozszerzonego). Cieszy nas, że tak licznie z tej okazji skorzystali. Tym samym dali dowód, że wiedzą już, co to znaczy społeczeństwo obywatelskie, że udział w wyborach uważają za przywilej, za swoje prawo.

Głosowali zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem szkolnej symulacji wyborów prezydenckich – 13 maja:
1 godz. lekcyjna - KLASA 1A, 1B
2 godz. lekcyjna - KLASA 2A, 2F
3 godz. lekcyjna – KLASA 3A, 3B

Pozostali /chętni uczniowie  podczas przerw.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy wrzucili swój głos do szkolnej urny wyborczej. A  oto frekwencja w poszczególnych klasach:
1a - 17 uczniów  / 1b - 17 uczniów
2a - 30 uczniów  /  2f -  13 uczniów
3a - 24 uczniów   /  3b - 16 uczniów

Na szczególne uznanie (brawo!) zasługuje postawa klas 2d i 2b, które głosowały razem ze swoimi wychowawcami. Miłą niespodzianką był również udział w prawyborach dyrekcji naszego liceum i  chętnych nauczycieli.
Głosowanie się odbyło, wszystkie głosy zostały policzone, ale… jego wynik na razie musieliśmy schować do teczki z napisem „tajne/poufne”. Nie zostanie ujawniony do czasu zakończenia ogólnopolskich wyborów prezydenckich, czyli poznamy go po 18 maja. Tak nakazuje neutralność polityczna, którą szkoła musi zachować.
Niech jednak nikt z uczestników naszych prawyborów nie będzie zawiedziony, przeciwnie, pomyślcie o tym dreszczyku emocji, który poczujecie, gdy już będziemy mogli skonfrontować Wasze wybory z wyborami wszystkich uprawnionych do głosowania rodaków. Warto uzbroić się w cierpliwość. Pewnie znacie to powiedzenie: Co się odwlecze, to nie uciecze.
A podsumowując naszą szkolną lekcję demokracji, podkreślić trzeba, że nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała profesjonalna - a jakże - Szkolna Komisja Wyborcza (sprawdzona w boju, bo to już drugie wybory pod jej kierunkiem) w składzie : Kinga Stus, Kinga Krawczyńska, Hanna Depczyńska. Natomiast o transparentność głosowania dbała – także jak najbardziej profesjonalna - obsługa szkolnych mass mediów w osobie Weroniki Wilk.  Dziewczyny, dziękujemy!
Szkolne prawybory odbyły się w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”, którego ideą jest pomóc młodzieży lepiej zrozumieć prawa i obowiązki obywateli, a także rolę wyborów w funkcjonowaniu państwa demokratycznego.

 Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z naszego święta demokracji.
 
 
 
 
 
 
powrót