IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Krowa z Piotrkowa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
5 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Martyną Kwiatkowską koordynatorką działań prowadzonych w Tadżykistanie przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Pani Martyna w ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom spotkania realia życia w kraju o innym klimacie, warunkach społecznych i innej kulturze. Z dużym zainteresowaniem spotkały się informacje o działaniach prowadzonych przez Fundację na rzecz Klubów Kobiet w Tadżykistanie. Ciekawym dopełnieniem były film i zdjęcia ilustrujące zaangażowanie tadżyckich kobiet w projekty prowadzone przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Prezentację wzbogaciły także elementy tradycyjnego stroju tadżyckiego.

Martyna Kwiatkowska między innymi odpowiadała na pytania:
Dlaczego Fundacja pomaga właśnie tam?

Tadżykistan to najbiedniejsza z byłych republik dawnego ZSRR. Szczególnie trudna sytuacja panuje na południu kraju. Do dziś odczuwalne są skutki wojny domowej, która w latach 90. toczyła się głównie na tym obszarze. Bardzo wiele kobiet straciło wówczas swoich mężów. Teraz samodzielnie dbają o utrzymanie rodzin i prowadzenie gospodarstw.
Przez wiele lat pracowaliśmy przede wszystkim z Klubami Kobiet na północy Tadżykistanu. Gdy uznaliśmy, że Kluby Kobiet z północy są w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku lokalnym, zdecydowaliśmy się na pracę na południu kraju. W 2013 roku zrealizowaliśmy pierwszy projekt, w ramach którego powstało dziesięć Klubów Kobiet. Ich członkinie brały udział w szkoleniach z podstaw pracy w grupie, przedsiębiorczości i planowania. Obecnie wykorzystujemy doświadczenia liderek klubów z północy kraju, które na bieżąco wspierają panie z południa swoją wiedzą i umiejętnościami. Dodatkowo na profesjonalnych kursach kroju i szycia w mieście obwodowym przeszkoliliśmy dwadzieścia cztery panie, które już samodzielnie przeszkoliły pozostałe członkinie ze swoich klubów.
Co krowa ma wspólnego z demokracją?
W początkach działalności Klubu nieodzownym wsparciem jest krowa, która na tadżyckiej wsi uchodzi za bardzo cenny kapitał. Koszt krowy w Tadżykistanie to ok. 600 dolarów. Taki wydatek jest zwykle poza zasięgiem pojedynczej rodziny. Od lat 90., dzięki finansowemu wsparciu osób zaprzyjaźnionych z Fundacją Edukacja dla Demokracji, do Tadżykistanu przekazaliśmy fundusze na zakup  krów. Środki trafiają do naszych partnerów z Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan. Krowy kupowane są na lokalnych bazarach przez przedstawicieli ASTI i Klubów Kobiet. W każdym z Klubów – liczącym minimum dziesięć, a czasem nawet kilkadziesiąt pań – członkinie samodzielnie decydują, rodzinie której z nich zostanie powierzona krowa.
Krowa przynosi istotną zmianę dla całej społeczności – kobiety ze wsi zaczynają odgrywać ważną rolę, biorą udział w rozwiązywaniu kwestii dotyczących lokalnych problemów. Zamieszkujący wieś mężczyźni zaczynają mieć ambicję, aby to właśnie ich żona stała na czele tej nowej organizacji, jaką jest Klub Kobiet. Organizacji, która zwykle jest pierwszą demokratyczną instytucją w całej wsi. W tym sensie krowa jest nie tylko materialnym wsparciem dla Klubu, ale także impulsem, który aktywizuje całą lokalną społeczność.
Co daje krowa?
O tym, że krowa daje mleko wie chyba każdy. W Tadżykistanie mleko wykorzystywane jest m.in. do produkcji twarogów i lepioszek. Z kolei krowie odchody wykorzystywane są jako nawóz do gleby wypalonej przez słońce w czasie gorącego i bardzo długiego tadżyckiego lata. Poza tym – po wysuszeniu – krowie odchody przeznaczane są na opał w czasie surowej zimy. O znaczeniu krowy w Tadżykistanie w poniższych nagraniach mówi Martyna Kwiatkowska, koordynatorka projektów z Fundacji Edukacja dla Demokracji. W tej chwili Fundacja nie prowadzi akcji na Polakpotrafi.pl, tylko zbiera fundusze na zakup krów i maszyn do szycia bezpośrednio na konto. Możesz pobrać krowę z numerem konto i przekazać ją dalej
powrót