IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Zawodowe puzzle z Panią Józefiną

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Jozefina1
Chcieć to móc!
 
Kiedy w poniedziałek rano nasz pociąg zatrzymał się na stacji Warszawa Centralna, zupełnie nie wiedziałyśmy, co nas czeka. Dwa dni w stolicy, szereg spotkań z kobietami, które są spełnione zawodowo, samodzielne przemieszczanie się po metropolii, nocleg w hostelu - tyle nowych doświadczeń przed nami, że zupełnie nie wiedziałyśmy, czego się spodziewać.
 
Pierwszą kobietą, z którą miałyśmy przyjemność rozmawiać, była pani Józefina Bartyzel. Ważną dla nas informacją było to, że urodziła się i wychowała w Grudziądzu, który jest niewiele większym miastem niż Piotrków. Dzięki temu wiedziałyśmy, że jej młodzieńcze doświadczenia mogą być w jakimś sensie zbieżne z naszymi.
 
Pani Józefina zajmuje się promowaniem projektów kulturalnych, m.in.: spektakli teatralnych - streszcza rozmowę z ekspertką  Julia Lewińska, jedna z uczestniczek innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”. - Razem z siostrą są jedynymi humanistkami w rodzinie. Jej rodzice chcieli, by studiowała biotechnologię. Była nawet na egzaminie wstępnym, lecz zdziwionej komisji egzaminacyjnej od razu zaznaczyła, że chciałaby go nie zdać.
 
 
Kierunek, jaki wybrała dla siebie Józefina, to filozofia, m.in. dlatego, że bardzo lubi dużo czytać i pogłębiać wiedzę na temat historii kultury. Na studia zarabiała sama, udzielając korepetycji. Ukończyła również kierunek: teatrologia. Po czterech latach studiów wzięła urlop dziekański i wyjechała do Anglii. Miała dwa cele: chciała podszlifować angielski oraz zarobić trochę pieniędzy na dalszą edukację.
 
Wyjeżdżając do Londynu, miała ze sobą tylko 100 £. Miejsce zamieszkania i pracy zmieniała aż cztery razy - wspomina Kinga Idziak. - Podczas rozmowy z Józefiną odniosłam wrażenie, że jest to osoba bardzo zdeterminowana i za wszelką cenę dąży do wybranego przez siebie celu. Zwierzyła się, że mając 35 lat nauczyła się pływać kraulem. Kilka lat wcześniej zaczęła trenować bieganie i ma już za sobą pierwszy półmaraton. Józefina udowodniła nam, że nigdy nie powinniśmy się poddawać i dążyć do spełniania swoich marzeń oraz cały czas podnosić sobie poprzeczkę.
 
Spotkanie z panią Józefiną Bartyzel odbyło się w ramach dwudniowej wizyty studyjnej w Warszawie zorganizowanej przez 16 bohaterek innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”.
Serdecznie dziękujemy panu Jarkowi Sadowskiemu, partnerowi pani Józefiny za ugoszczenie nas pysznymi włoskimi lodami!
 
Projekt został wymyślony i opracowany przez Martynę Kwiatkowską (innowatorkę społeczną ze wsi Uszczyn) oraz Bożenę Kwiatkowską (nauczycielkę języka polskiego w IV LO). Jest realizowany w Piotrkowie Trybunalskim i Warszawie od 15 marca do 31 lipca 2018 roku.
 
Odbiorczyniami innowacji są dziewczęta uczęszczające do  pierwszej i drugiej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim. Dziewczęta rekrutują się z małych miasteczek i obszarów wiejskich oddalonych od szkoły o kilkanaście, a nawet o 50 km.
 
Projekt innowacyjny „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, www.transferhub.pl.
 
Autorki: Julia Lewińska, Kinga Idziak, Martyna Kwiatkowska
Autorki zdjęć: Martyna Kwiatkowska, Klaudia Galińska
powrót