Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają. Te słowa francuskiego pisarza - Andre Maurois – są doskonałym komentarzem do akcji czytelniczej, która w czwartek rozpoczęła się w naszym liceum. W przestrzeni zaaranżowanej przez sieć IKEA nazywanej strefą relaksu i czytelnictwa rozpoczął się projekt o nazwie BOOKCROSSING W SZKOLE. Jego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. Ta instytucja ofiarowała półkę z książkami, które podejmują tematy bliskie współczesnym młodym ludziom. Idea projektu zakłada, że dzieła literackie będą w nieustannym obiegu. Koordynatorem akcji jest p. Agnieszka Olczyk. Drodzy Uczniowie! Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią. (Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”). Zatem do dzieła. Czytajcie, dyskutujcie, polecajcie te, które są Waszym zdaniem najciekawsze. Niech nieustannie krążą, by nie osiadł na nich kurz.
Nauka w formie zabawy to z pewnością coś, co uczniowie lubią najbardziej. 26 września, kiedy obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych, był ku temu doskonałą okazją. Nauczyciele języków obcych zadbali o to, aby lekcje w tym dniu wyglądały nieco inaczej niż zwykle. Interaktywny quiz językowy z wykorzystaniem aplikacji KAHOOT, konkursy wiedzy o krajach europejskich, quizy z wykorzystaniem kodów QR, wspólne śpiewanie znanego utworu "Panie Janie" w różnych językach - to tylko niektóre z aktywności, jakie czekały na uczniów. Jedną z ciekawszych propozycji przygotowała pani Joanna Pająk. Tego dnia jej uczniowie przekraczający próg klasy, nie spodziewali się, że właśnie wkraczają do pokoju zagadek, w którym czeka na nich wyzwanie, a jedynym sposobem wydostania się z sali jest odnalezienie kluczyka do szkatułki, w której znajduje się klucz do pracowni. Zadaniem uczniów było rozwiązanie szeregu zagadek w języku angielskim, a każde zadanie prowadziło ich do kolejnej wskazówki ukrytej w klasie. Kreatywność, spostrzegawczość i umiejętności językowe pozwoliły uczestnikom gry wydostać się z pracowni. Brawo! Pozytywna atmosfera oraz elementy zabawy, rywalizacji i współpracy między uczniami sprzyjały dużemu zaangażowaniu młodzieży, a mierząc się z kolejnymi zadaniami uczniowie praktycznie zapominali, że się uczą. "Europejsko" było również podczas przerw, bo przez cały dzień ze szkolnego radiowęzła rozbrzmiewały muzyczne hity w różnych językach Starego Kontynentu i niejedna osoba z pewnością zanuciła tego dnia "Voyage voyage" czy "Felicita" ;) Uczmy się języków, bo warto!
Uczniowie wraz z trenerami klas sportowych 24 września wzięli udział w szkoleniu dla trenerów Mobilnej Akademii Młodych Orłów o tematyce „Percepcja”. Dzięki temu mogą pogłębić swoją wiedzę co sprawi, że lepiej zrozumieją grę na boisku oraz nabiorą doświadczenia niezbędnego do bycia w przyszłości trenerem czy nauczycielem.
IV Liceum Ogólnokształcące to szkoła, która szczególnie dba o swoich uczniów i stara się iść z duchem czasu, dlatego podjęło współpracę z siecią IKEA. Dzięki usilnym staraniom i owocnym rozmowom prowadzonym przez pedagoga – Bogusława Cłapę – IKEA ufundowała: półki na książki, stoliki, krzesła, ławki oraz kwiaty. Oprócz tego pracownicy tej sieci zaaranżowali przestrzeń tak, aby uczniowie czuli się w niej komfortowo. Serdecznie dziękujemy sponsorom tego przedsięwzięcia.
27-09-2019

INTEGRACJA klas I

Uczniowie 8 klas pierwszych naszego liceum, we środę 25 września wzięli udział w integracji i wspólnie spędzili czas poza murami szkoły w towarzystwie wychowawców i pana pedagoga. Na kilka godzin w ośrodku wypoczynkowy „Dresso” w Sulejowie mieliśmy naszą bazę – miejsce wspólnej zabawy i integracji. A co tam robiliśmy zobaczcie sami.
24 września uczniowie klas trzecich odwiedzili Łódzki Salon Maturzystów. Podczas pobytu maturzyści mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok akademicki 2020/2021. Uczelnie z całej Polski promowały swoje kierunki, a egzaminatorzy OKE opowiadali co czeka maturzystów podczas egzaminów w maju 2020r. W aulach prowadzone były wykłady dotyczące zasad i zmian obowiązujących podczas najbliższej matury. Salon Maturzystów to obowiązkowy punkt na edukacyjnej mapie dla wszystkich kończących naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, dlatego nie mogło nas tam zabraknąć.
Uwaga, uwaga!
Już jutro startujemy z naszym kiermaszem. Zachęcamy starsze roczniki do przyniesienia swoich podręczników (bez uzupełnionych zadań) a młodsze klasy do zakupu książek
w niższych cenach. Kiermasz będzie odbywał się w czwartek i piątek (5 i 6 września) na dolnym korytarzu na kilku kolejnych przerwach, zaczynając od 9:40. Zapraszamy!
Po zasłużonych wakacjach powitaliśmy dnia 2 września 2019 roku nowy rok szkolny w pozytywnych nastrojach i mocno powiększonym składzie. Życzymy wszystkim, aby ten rok spełnił wasze oczekiwania.
 Dnia 1 września 2019 roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Przedstawiciele władz samorządowych, członkowie organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz uczniowie i nauczyciele piotrkowskich szkół uczcili pamięć bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej.
Jednym z elementów części oficjalnej było złożenie kwiatów na grobie gen. Ludwika Czyżewskiego, bohatera bitwy o Borowską Górę, który spoczywa na piotrkowskim cmentarzu. Warto podkreślić, że IV LO ma zaszczyt opiekować się mogiłą generała.
Zdjęcia: https://www.piotrkow.pl/

Rozpoczęcie roku szkolnego już tuż, tuż...👍

Widzimy się 2 września 2019 roku 👋

⏰ 9:00 klasy I – sala gimnastyczna