08-11-2019

Do hymnu!

Dziś, punktualnie o 11.11 w naszej szkole odbyło się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu 2019". Jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji, z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę,
„Rekord dla Niepodległej”.
Uczniowie klas mundurowych naszego liceum wezmą również udział
w uroczystościach miejskich obchodów 11 listopada.

Kolejny raz uczniowie IV LO kwestowali przy bramach piotrkowskich nekropolii. Jak co roku zbiórka przeznaczona jest na ratowanie najstarszych nagrobków piotrkowskich cmentarzy.
Dzięki zebranym pieniądzom Towarzystwo w ciągu ostatnich lat wyremontowało kilkadziesiąt nagrobków.
Gorąco dziękujemy.
Halloween to popularne święto obchodzone 31 października w wielu krajach, szczególnie anglojęzycznych, kojarzące się z klimatem grozy, ale i dobrą zabawą.
W tym roku charakterystyczne dla tego święta mroczne kostiumy i makijaże, świecące dynie i cukierki pojawiły się też u nas.
 23 października 2019 roku odbyła się 6 edycja akcji "Pamiętamy o tych zapomnianych", zapoczątkowanej w 2014 roku. Ma ona na celu uporządkowanie zapomnianych
i zaniedbanych mogił na piotrkowskich nekropoliach, i rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. W dzisiejszym porządkowaniu nagrobków trwającym kilka godzin wzięło udział ponad 60 osób, głównie uczniowie piotrkowskich szkół: IV LO im. gen. Stefana Roweckiego "Grota", Szkoły Podstawowej nr 3 im. Szarych Szeregów, jak również członkowie 5-2 Hufca Pracy z Piotrkowa!
Dziękujemy młodzieży, która przybyła wraz z opiekunami i poprawiła wygląd kilkudziesięciu mogił, również na Cmentarzu Prawosławnym!
Organizatorem akcji jest IV LO im. gen. "Grota" w Piotrkowie, przy współpracy z Klubem Historycznym
im. gen. S. Roweckiego "Grota" w Piotrkowie Trybunalskim.
Do zobaczenia za rok!!!
Po raz pierwszy w historii IV Liceum Ogólnokształcące wygrało współzawodnictwo sportowe w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi
w roku szkolnym 2018/2019 pośród szkół ponadgimnazjalnych.
Wśród dziewcząt wygraliśmy klasyfikacje, a wśród chłopców byliśmy 0,5 pkt za ZSP1.
Łączny wynik dał nam końcowy triumf.
Sukces ten był możliwy bez wątpienia dzięki funkcjonującym w IV LO od 4 lat klasom sportowym o profilu piłki nożnej. Dobra organizacja szkoły, praca trenerów i nauczycieli oraz wspaniała postawa naszych uczniów przyniosła końcowe zwycięstwo. Gratulacje!
 19 października 2019 roku uczciliśmy 35 rocznicę śmierci legendarnego duszpasterza "Solidarności" Jerzego Popiełuszki. Odbyła się uroczysta msza święta po której złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem kapelana "Solidarności" przy którym wartę wystawili uczniowie z klas wojskowych IV LO.
Jerzy Aleksander Popiełuszko (ur. 14 września 1947 w Okopach, zm. 19 października 1984 we Włocławku) – polski duchowny rzymskokatolicki, tercjarz franciszkański, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Zdjęcia: Własne oraz UM Piotrków Tryb.
W dniu dzisiejszym w Zelowie rozegrano półfinały wojewódzkie w sztafetowych biegach przełajowych.
Dziewczęta z naszej szkoły zajęły ostatecznie IV miejsce a chłopcy zajęli III miejsce ustępując ZSP Kleszczów i I LO z Bełchatowa. Niestety nie udało nam się awansować do finałów wojewódzkich do Sieradza, gdzie kwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny. Mimo to gratulujemy postawy naszym uczniom.
Dnia 11 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W trakcie uroczystości dyrektor Konrad Sikora nagrodził nauczycieli z naszego grona pedagogicznego, a nagroda Prezydenta Miasta trafiła do rąk Pani Anny Zapart.
Uczniowie klas pierwszych przystąpili w tym wyjątkowym dniu do ślubowania. Przedstawiciele ośmiu klas pierwszych uroczyście ślubowali w imieniu swoim i swoich kolegów godnie reprezentować nasze liceum przez kolejne lata nauki.
Zapraszamy w środę 23 października 2019 roku, do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji "Pamiętamy o tych zapomnianych", której celem jest uporządkowanie zapomnianych i zaniedbanych mogił na piotrkowskich nekropoliach. Organizatorem akcji jest IV LO im. Generała Stefana Roweckiego "Grota", przy współpracy z Klubem Historycznym "Grota".
Zbiórka o godz. 11:00 przy bramie Starego Cmentarza.
Wszystkich chętnych do przyłączenia się serdecznie zapraszamy!!!
14-10-2019

Wykład - Pawiak...

10 października 2019 roku w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia odbyło się kolejne spotkanie w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Piotrkowie Trybunalskim. Wykład pt. „Pawiak - więzienie śledcze warszawskiego gestapo" wygłosiła Joanna Gierczyńska - kierownik Muzeum-Więzienia Pawiak w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza. Obecna była młodzież szkół piotrkowskich: IV LO im. gen. S. Roweckiego „Grota" oraz ZSP nr 5. Współorganizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.
foto: Robert Szala

Poniedziałek 06 maja 2024

Judyta, Ewodia, Teodor, Gościwit, Benedykta, Ewodiusz, Jurand, Jan, Jakub, Dawid, Miłodrog, Małgorzata, Domagniew, Placyd