IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będący hołdem dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli przeciwko sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
1 marca nawiązuje do wydarzeń z 1951 roku, kiedy w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano karę śmierci na członkach IV. Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” – Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni trzonem koordynującym działalność niepodległościową w Polsce.
Według szacunków historyków w działania powojennego podziemia zaangażowanych było nawet 180 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku. Żołnierze Wyklęci ginęli w starciach z oddziałami NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Byli torturowani i mordowani w ubeckich katowniach. Grzebano ich w bezimiennych mogiłach bo mieli być na zawsze wyparci z pamięci.
Ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. “Lalek” zginął w walce 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych.
Cześć ich pamięci !
Podsumowując Tydzień Walki z Depresją (22-28 lutego), zamieszczamy kilka ważnych informacji.
14 lutego to nie tylko Walentynki. Warto pamiętać, że tego dnia w 1942 roku powstała Armia Krajowa, która była największą armią podziemną w Europie. W momencie maksymalnej zdolności bojowej liczyła prawie 400 tysięcy żołnierzy.
Pierwszym komendantem głównym AK był gen. Stefan Rowecki ps. „Grot” (do czerwca 1943 r.), następnie gen. Tadeusz Komorowski ps. „Bór” (do momentu upadku Powstania Warszawskiego, 2 października 1944 r.), a ostatnim gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, który 19 stycznia 1945 r. rozwiązał AK.
Nadrzędnym celem strategicznym Armii Krajowej było przygotowanie podziemnych sił zbrojnych do ogólnonarodowego powstania skierowanego przeciwko Niemcom. Równolegle prowadzone były akcje sabotażowe, dywersyjne, wywiadowcze i propagandowe.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !
Wszystkim sympatykom naszej szkoły życzymy, aby był to dzień pełen miłych słów, serdecznych gestów i ciepłych uczuć, które pozostaną z Wami przez cały rok.
Internet to niezastąpione narzędzie, otwierające przed nami wiele możliwości,
z których wszyscy chętnie korzystamy na co dzień. Sieć stała się nieodłączną częścią naszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Nie jest jednak narzędziem doskonałym i, niestety, daje również pole do wielu nadużyć. Pojęcia takie jak hejt, phishing (wyłudzanie danych), cyberstalking, patostreaming, fake news, outing (upublicznianie tajemnic innych) są większości z nas znane. Czy sami padliśmy ofiarą internetowych przestępstw? Niekoniecznie. Czy każdy z nas jest na nie narażony? Jak najbardziej. Im więcej w nas świadomości czyhających w sieci zagrożeń i wyczulenia na przejawy łamania prawa, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się nam przed nimi siebie samych
i innych uchronić. Korzystajmy z internetu odpowiedzialnie, rozważnie, nie ufając wszystkim
i wszystkiemu, co widzimy i bądźmy gotowi zareagować, gdy komuś dzieje się krzywda – ta wyrządzona przez internet dotyka tak samo mocno.
Bezpiecznego „surfowania”!
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie po raz kolejny była organizatorem konkursu literackiego. XXI edycja przebiegała pod hasłem „Samotność niejedno ma imię”. Mimo pandemii uczennice z naszej szkoły brały udział w konkursie w kategorii wiekowej 16-20 lat. Ewa Koźlik z klasy 2Bg zajęła 3. miejsce, a Karolina Rogala z klasy 3B wyróżnienie. Opiekę merytoryczną sprawowała nauczycielka języka polskiego Bożena Kwiatkowska
Uczennice otrzymały nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Starostwo Powiatu Piotrkowskiego, Miejską Bibliotekę Publiczną w Piotrkowie Trybunalskim oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Piotrkowie Trybunalskim. Serdecznie gratulujemy!
Od wielu lat społeczność IV LO włączała się w przedświąteczną akcję pomocy na rzecz piotrkowskiego schroniska dla zwierząt. Niestety, w tym roku mocno ograniczony kontakt uniemożliwił zorganizowanie zbiórki karmy w szkole. Niemniej jednak, kilkadziesiąt puszek z żywnością dla psów i kotów trafiło wczoraj do schroniska dzięki spontanicznej akcji klasy IIIC
Zachęcamy wszystkich do pomagania zwierzętom nie tylko od święta.
“Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,
A symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba.
Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami.
Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.
                                      Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.”

                                                                                           Cyprian Kamil Norwid, Opłatek
 
INFORMACJA DLA MATURZYSTÓW!

PROSIMY ZAPOZNAĆ SIĘ Z NOWYMI WYMAGANIAMI NA EGZAMINACH MATURALNYCH W 2021 ROKU.

SZCZEGÓŁY W ZAŁĄCZNIKACH.
Wiktoria Guść uczennica klasy IICg naszego liceum oraz zawodniczka UKS Delfin
w Piotrkowie Tryb. podczas zimowych mistrzostw Polski juniorów 16 lat rozgrywanych w ten weekend w Gliwicach została pięciokrotną mistrzynią Polski w pływaniu.

Wiktoria tym razem postawiła na wszystkie konkurencje kraulowe.
Złote medale wypływała na dystansach 50, 100, 200, 400 i 800 metrów stylem dowolnym zostając najlepsza zawodniczką mistrzostw za najwyżej punktowany wynik.

Warto zauważyć, że Wiktoria na rocznikowych mistrzostwach Polski jeszcze nigdy nie przegrała,
a w swojej kolekcji ma już 25 złotych medali krajowego czempionatu.

GRATULUJEMY!!!

 

Kontakt

ul. Broniewskiego 5
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486550
e-mail: liceum4@liceum4.piotrkow.pl

Poniedziałek 25 listopada 2024

Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr

Na skróty