IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Przypominamy uczniom i rodzicom, że od dnia 10 stycznia 2022 roku wracamy do nauczania stacjonarnego w szkole.
Zmarła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego, miała 98 lat.
Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Aby te nadchodzace Święta, a także cały przyszły rok upływał Wam w harmonii
i zadumie, by nigdy nie zabrakło Wam ciepła najbliższej osoby, a każdy dzień był pełen niezapomnianych chwil.
Wszystkiego dobrego życzy Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne IV LO w Piotrkowie Trybunalskim.
17-12-2021

Wigilia szkolna

To był ostatni dzień tego roku, który mogliśmy spędzić naprawdę razem. Sympatyczni ludzie, smaczne potrawy na stołach, rozbrzmiewające wokół dźwięki kolęd i nawet najprostsze, lecz szczere życzenia składane podczas dzielenia się opłatkiem sprawiły, że pozytywny, radosny, świąteczny nastrój udzielił się chyba nam wszystkim. Tak, to już prawie Święta...
Dziś zakończyliśmy naszą szkolną zbiórkę karmy oraz przydatnych akcesoriów dla psów i kotów z piotrkowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, wspierając tym samym doroczną akcję „Wigilia dla zwierząt.” Cieszymy się, że udało nam się dostarczyć zebrane dary i jesteśmy przekonani, że trafią one we właściwe łapy. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel. Wasz nawet najmniejszy, ale realny gest oznacza lepsze życie dla zwierzaków w schronisku.
W podziękowaniu za wsparcie akcji otrzymaliśmy drobny upominek: kalendarz na 2022 rok, oby jak najlepszy dla wszystkich, którym idea bezinteresownego pomagania nie jest obca.
16-12-2021

Wycieczka do Łodzi

15 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 3Ag wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Uczestniczyli w grze miejskiej polegającej na odnalezieniu ciekawych obiektów na terenie tego miasta. Odwiedzili Muzeum Sztuki Współczesnej, aby obejrzeć wystawę pt.: "Ziemia znów jest płaska". Wzięli również udział w projekcie Teatru Jaracza - kino w teatrze - teatr w kinie - zatytułowanym "Debiut".
Za sprawą Pana majora Miszczuka, który w IV LO sprawuje pieczę nad klasami wojskowymi nasi uczniowie odbyli zajęcia praktyczne w zakresie bronioznawstwa. Zajęcia polegały na omówieniu rodzajów amunicji, etapów rozkładania broni m. in. dekowane AK-47.
Uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w dniu 12 grudnia 2021 roku w mszy świętej w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego.
13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie
z Konstytucją PRL wprowadzono stan wojenny. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych
z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.
Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został on poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.
W pierwszych dniach grudnia w naszej szkole została zorganizowana pokonkursowa wystawa prac plastycznych „11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości”.
Głównym zadaniem prezentowanej wystawy było przybliżenie młodzieży wydarzeń
i postaci związanych z tym jakże ważnym dla naszego kraju wydarzeniem. Uczniowie zaprezentowali temat różnymi, wybranymi przez siebie środkami wyrazu. Okazało się, że wśród uczniów naszej szkole znajdują się osoby uzdolnione plastycznie,
jak i posiadające umiejętności związane z najnowszymi technologiami. Komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem wyłonienia najlepszych prac. Wśród grona najwyżej ocenionych osób znalazły się:
Karina Dzik – klasa 3Ep
Natalia Nyga – klasa 3Ep
Katarzyna Sowa – klasa 1B
Oliwia Pałubska – klasa 1C
Maria Gamrot – klasa 1C
Zuzanna Garbalska – klasa 3Cp
Julia Ostrowska – klasa 1C
Anna Kurpios – klasa 3Cp
Alicja Kociołek – klasa 1A
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział w konkursie.
Podobno historia kołem się toczy. Aby się o tym przekonać, uczniowie IV LO wyjechali do Trójmiasta. Każdego dnia poznawali historię innego miasta i jego mieszkańców. Dyskutowali o celach, marzeniach i rozczarowaniach ludzi żyjących w przeszłości, niejednokrotnie uwikłanych w procesy historyczne. Odkryli, że: Gdańsk, Sopot i Gdynia, to nie tylko miasta o ciekawej infrastrukturze przyciągające rzeszę turystów, ale przede wszystkim miejsca o bogatej tradycji - mające duszę. Za sprawą wizyty w Muzeum
II Wojny Światowej, licealiści zmierzyli się z bardzo trudnymi tematami. Prześledzili mechanizmy funkcjonowania systemów totalitarnych, by zrozumieć, dlaczego doszło do degradacji wartości humanistycznych i Holocaustu. W podróż po najnowszej historii Polski uczniowie wyruszyli dzięki Europejskiemu Centrum Solidarności. Podjęli dialog z trudną przeszłością o wielu odcieniach szarości,
w której słowo bohater nie było jednoznaczne. Dostrzegli, że w tym miejscu przeszłość dotyka teraźniejszości. W związku z tym, że nie samą historią człowiek żyje, licealiści obejrzeli również wystawę prac współczesnych artystów w Galerii Sztuki w Sopocie i spacerowali po najdłuższym polskim molo. Poza tym długo dyskutowali przy herbacie z cytryną i goździkami, bo spotkania z historią i drugim człowiekiem są jednakowo fascynujące.

Kontakt

ul. Broniewskiego 5
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486550
e-mail: liceum4@liceum4.piotrkow.pl

Niedziela 05 maja 2024

Pius, Teodor, Irena, Zdziebor, Penelopa, Waldemar, Sabrina

Na skróty