IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

W dniach 24-26 października uczniowie IV LO uczestniczyli w wycieczce dydaktyczno- krajoznawczej
w Górach Sowich, Karkonoszach, Górach Izerskich oraz we Wrocławiu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

25 października, przy wojskowej asyście kompanii honorowej, w swoją ostatnią drogę wyruszył John Benett (Jan Książczyk). Pilot Królewskich Sił Powietrznych RAF, uczestnik II wojny światowej. Od 2018 roku Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Bohatera pożegnały tłumy.
John Benett zmarł w ubiegłą środę (19.10), w wieku 103 lat.
Od lat mieszkał w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim. W październiku 2017r. został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nadała mu uchwałą z 19 grudnia 2018 roku.
W minioną niedzielę nasi uczniowie uczcili pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - legendarnego kapelana "Solidarności" - bestialsko zamordowanego 19 października 1984 roku.
Z okazji 38. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki o godzinie 11.30 w kościele oo. Bernardynów rozpoczęła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny oraz NSZZ "Solidarność". Po eucharystii przybyłe delegacje przeszły pod pomnik poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce
(ul. Narutowicza) gdzie złożyły kwiaty.
20 października uczniowie naszego liceum po raz kolejny uporządkowali groby na starym cmentarzu.
14 października 2022r
12 października w naszej szkole odbył się I etap III olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. 14 uczniów
z naszej szkoły rozwiązywało test wielokrotnego wyboru. Do II etapu Olimpiady zakwalifikowało się 91 osób z 428 z całej Polski, w tym dwoje naszych uczniów: Aleksandra  Gurdziołek 4D i Łukasz Grabowski 3A. Gratulujemy!
Życzenia
Jesień to czas, gdy pogoda nie zawsze rozpieszcza, wieczory stają się coraz dłuższe i więcej czasu spędzamy w domu. A my wczoraj, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, postanowiliśmy wykorzystać znane i lubiane tradycyjne gry jako sympatyczny sposób spędzenia czasu w szkole.
Nasi uczniowie (i nauczyciele) na godzinach wychowawczych i nie tylko pokazali, w co lubią grać i ile radości daje taka aktywność. A zalet gier planszowych i podobnych jest całe mnóstwo:
- są świetnym ćwiczeniem dla mózgu
Ponieważ zabawa stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za tworzenie złożonych myśli i pamięci, pomaga w ćwiczeniu podstawowych umiejętności poznawczych, takich jak rozwiązywanie problemów
i podejmowanie decyzji. Gry planszowe są dobre dla rozwoju umysłowego dzieci i zwiększenia inteligencji nastolatków.
--zmniejszają stres
Śmiech jest „efektem ubocznym” grania w gry planszowe i jest jednym z podstawowych składników kreatywności i przyjemnej nauki. Granie w gry planszowe uwalnia endorfiny, naturalne substancje chemiczne poprawiające samopoczucie, a śmiech i ogólnie dobra zabawa sprzyjają zmniejszeniu napięcia i odprężeniu.
- zbliżają ludzi i wzmacniają relacje
Czy ktoś gra sam w grę planszową? Oczywiście, że nie. Podstawą gry planszowej jest współpraca. Łączy nieznajomych i starych przyjaciół. To idealny sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie
i wzmocnienie więzi z innymi ludźmi.
- w pewnym sensie przypominają, jak to jest żyć w prawdziwym świecie
Tradycyjne gry wyciągają ludzi ze świata cyfrowego, angażując nas w działania, które nie wymagają wpatrywania się w ekran smartfona czy komputera, a tego bardzo potrzebujemy w dzisiejszym świecie.
- uczą, jak wyznaczać cele i być cierpliwym
Zwycięstwo wymaga strategii, koncentracji i cierpliwości. Gry planszowe uczą pracy zespołowej oraz umiejętności wygrywania i przegrywania.
- zwiększają kreatywność i pewność siebie
Granie w gry planszowe rozwija zmysły kreatywności i indywidualności, które nawet bardziej nieśmiali ludzie mogą pokazać w bezpieczny, nieinwazyjny sposób podczas zabawy, co prowadzi do wyższej samoooceny i satysfakcji z bycia zauważonym i „włączonym”.
Jak sami widzicie, warto często sięgać po taką formę rozrywki.
Uczniowie klasy IA wzięli dziś udział w interaktywnej grze historycznej "Gra Szyfrów", organizowanej przez IPN przed filią UJK w Piotrkowie Trybunalskim. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i zapoznania się QR Kodem-  informacjami o grze.

Kontakt

ul. Broniewskiego 5
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486550
e-mail: liceum4@liceum4.piotrkow.pl

Czwartek 09 stycznia 2025

Adrian, Antoni, Julian, Marcelin, Marcjanna, Przemir, Piotr

Na skróty

Galerie