IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Nieco ponad miesiąc temu odbyłyśmy bardzo inspirującą rozmowę z Esterą Kot, studentką ostatniego roku Informatyki na Politechnice Warszawskiej.
 
Estera wychowała się w Popielawach, wsi oddalonej o 30 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Jej rodzice prowadzą gospodarstwo rolne. Estera, będąc uczennicą liceum, zbadała swoje mocne strony i bardzo świadomie wybrała techniczny kierunek studiów.  Naukę łączy z rozwojem zawodowym - obecnie pracuje w firmie Sony,
w planach ma doktorat. Jest pasjonatką rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję
i przetwarzanie danych.
 
Estera jest żywiołową i energiczną kobietą, która wie, czego chce od życia i czerpie z niego pełnymi garściami. Dąży do postawionego przez siebie celu - mówi Klaudia Galińska, uczestniczka innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”.
 
Dzięki przygotowanej przez ekspertkę prezentacji mogłyśmy z bliska przyjrzeć się jej życiu na wsi, porozmawiać o nauce w liceum, a także zobaczyć, jakich narzędzi używa do badania swoich mocnych stron i wyznaczania sobie życiowych celów - dodaje Kinga Ciach, uczennica IV LO. 
 
Estera ciekawie opowiadała o swoim życiu, pracy i osiągnięciach. Pokazała nam, że kobieta też potrafi
i może zajmować się taką dziedziną jak programowanie. Udział w projekcie pokazuje nam, że możemy,
a nawet powinnyśmy przełamać stereotypy, bo tak postępują kobiety sukcesu. Zajęcia w ramach projektu motywują nas do zastanowienia nad swoimi wyborami - dodaje Klaudia.
 
 
Autorki: Kinga Ciach, Klaudia Galińska, Martyna Kwiatkowska
Autorka zdjęć: Martyna Kwiatkowska
 
Projekt innowacyjny „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej", http://www.transferhub.pl
 
Czy słodkości mogą być dziełem sztuki? Podczas spotkania z Aleksandrą Sobieszek bohaterki innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” przekonały się, ile wysiłku trzeba włożyć w dekorację babeczki.

Aleksandra bardzo ciekawie opowiadała o tym, jakie decyzje musiała podjąć i jakie talenty rozwijać, żeby pomimo ukończenia studiów pedagogicznych zawodowo zajmować się cukiernictwem. Ola zaprosiła uczennice IV LO do własnoręcznego wykonania ozdób na muffinki.

Bardzo cenne było dla mnie dowiedzenie się, jak wygląda przygotowywanie artystycznych wypieków oraz to, że mogłam sprawdzić, czy jestem w tym dobra - mówi Anna Święconek. -
Dzięki udziałowi w projekcie “Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” popracowałam nad swoją samooceną, zwiększyłam pewność siebie i dowiedziałam się, co jest ważne na rynku pracy i na co trzeba zwracać uwagę przy dokonywaniu zawodowych wyborów.

Spotkanie z twórczynią marki cukierniczej CiastOlina https://www.facebook.com/ciastolina/ odbyło się dnia
30 kwietnia 2018 roku w gościnnych progach Sali Bankietowej Arresto.
Projekt innowacyjny “Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, http://www.transferhub.pl.
 
 
Autorki: Anna Święconek, Martyna Kwiatkowska
Autorka zdjęć: Martyna Kwiatkowska
 
Dnia 21 maja 2018 roku uczniowie klasy IIIc gimnazjum uczestniczyli w otwarciu ekspozycji plenerowej "Ojcowie Niepodległości" w Parafii Rzymskokatolickiej
p.w. św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim.
Wystawa składała się z 20 paneli i zawierała w części wstępnej m.in. oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W części głównej wystawy zaprezentowano sylwetki wybitnych mężów stanu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.
Na wernisażu wystawy " Ojcowie Niepodległości" odbyła się również promocja gry edukacyjnej "Twórcy Niepodległości", opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Łodzi.
Jak na co dzień wygląda praca psycholożki i psychoterapeutki? Jakie trudności wiążą się z tym zawodem? Co robić, żeby nie ulec wypaleniu zawodowemu? Na te i inne pytania odpowiadała Magdalena Dietrich.
 
Dnia 27 kwietnia 2018 roku uczennice IV LO w Piotrkowie Trybunalskim, bohaterki innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”, odbyły rozmowę z założycielką Centrum Psychoterapii i Rozwoju „Ku sobie”. Magda obecnie pracuje na oddziale dziennym psychiatrycznym dla osób dorosłych w Gdańsku, przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie oraz prowadzi zajęcia, m.in. dla studentów na Uniwersytecie SWPS.
 
Spotkanie różniło się nieco od poprzednich. Na początek Magda zaproponowała nam ćwiczenie, w którym każda miała wybrać sobie dwie karty z kolorowego stosu rozłożonego na stole.
Jedna karta miała oznaczać nasza cechę charakteru, druga to, z czym kojarzy się nam psychologia – opowiada Wiktoria Płachta, uczennica klasy IB – Dzięki tak prostemu ćwiczeniu Magda już na wstępie sporo się o nas dowiedziała.
 
Podczas rozmowy psycholożka przytoczyła anegdotę z wizyty w przedszkolu. Zapytała dzieci: „Czy wiecie, czym zajmuje się psycholog?” Jeden z chłopców odpowiedział „Psycholog to taki lekarz dla psów!” - wspomina inna pierwszoklasistka, Natalia Krzaczyńska - Wszystkie zaczęłyśmy się śmiać i dzięki temu dalsza rozmowa przebiegała w bardzo luźnej atmosferze.
 
Magdalena Dietrich opowiadała o swojej edukacji i doświadczeniach zawodowych. Wspomniała o okresie nauki w liceum i na studiach, o kołach zainteresowań, projektach, w których brała udział, decyzjach, jakie przyszło jej podejmować.
 
W spotkaniu z Magdaleną Dietrich najbardziej podobało nam się to, że szczerze opowiadała o tym, jakie wyzwania stawiało przed nią życie i jak, mimo przeciwności, osiąga wyznaczone cele. Duże wrażenie zrobiło na nas jej doświadczenie pracy z więźniami - podkreślają uczennice klasy IB.
 
Udział w projekcie „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” to dla nas szansa
na zdobycie nowych, okołoedukacyjnych doświadczeń oraz możliwość sprawdzenia, jakie zawody są nam najbliższe. W ramach innowacji ćwiczymy pracę w grupie, udoskonalamy nasze mocne strony. Mamy nadzieję, że dzięki temu w przyszłości znajdziemy dobrą pracę czy dostaniemy się na lepsze studia. - dodają bohaterki innowacji.
 
 
Autorki: Wiktoria Płachta, Natalia Krzaczyńska, Martyna Kwiatkowska
Autorka zdjęć: Martyna Kwiatkowska
 
Projekt innowacyjny „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej” http://www.transferhub.pl

W sobotę 12 maja 2018 roku w hali sportowej przy SP nr 2 w Piotrkowie Tryb. rozegrano turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora IV LO w Piotrkowie Tryb.
Inicjatorami tej imprezy byli: dyrektor IV LO Pan Konrad Sikora, trener UKS "FUKS"
w Sulejowie Pan Wiesław Wieczorkowski oraz nauczyciele w-f IV LO.




Celem imprezy była:
- popularyzacja piłki siatkowej wśród dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych,
- rywalizacja sportowa oraz dobra zabawa wszystkich uczestników turnieju,
- promocja szkoły IV LO w Piotrkowie Tryb,
- promocja UKS „FUKS” w Sulejowie.

W turnieju wzięły udział drużyny dziewcząt:
- SP im. Przyjaciół Przyrody we Włodzimierzowie
- SP nr 1 w Sulejowie
- SP w Dąbrowie n/Czarną
- SP nr 3 w Piotrkowie Tryb.
- IV LO w Piotrkowie Tryb.

Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” do 2 wygranych setów, każda z drużyn rozegrała po
4 spotkania. Dla trzech najlepszych zespołów ufundowano puchary, nagrodzono również najlepsze zawodniczki turnieju.
Impreza przebiegała w przyjaznej atmosferze,rozegrano ciekawe spotkania, bardzo wysoką formę zaprezentowały zawodniczki UKS "FUKS."

W klasyfikacji końcowej:
I miejsce – SP we Włodzimierzowie
II miejsce – SP Dąbrowa n/Czarną
III miejsce – SP nr 1 W Sulejowie
IV miejsce - IV LO w Piotrkowie Tryb.
V miejsce - SP nr 3 w Piotrkowie Tryb.

Drużyna IV LO wystąpiła w składzie: Oliwia Błaszczyk, Natalia Woźniak, Marta Siemek,
Natalia Simkowska, Wiktoria Stępień, Amelia Gal, Sandra Jakubiak, Katarzyna Nowak,
Alicja Dzieciaszek
Opiekunowie: Andrzej Łabuziński, Jolanta Kowalska,Bożena Sobczyk
30 maja 2018 roku  na boisku szkolnym przy ul. Broniewskiego 5 odbędą się testy uzdolnień kierunkowych do klasy sportowej.

Chłopcy:
- weryfikacja dokumentów od godziny 9:30
- test uzdolnień kierunkowych o godzinie 10:00

  Dziewczęta:
                                      - weryfikacja dokumentów od godziny 11:00
                                      - test uzdolnień kierunkowych o godzinie 11:30

Prosimy wszystkich uczestników o zabranie sprzętu sportowego (buty, koszulka, spodenki) oraz wymaganych dokumentów, niezbędnych do udziału w teście. Wymagane dokumenty:

- zaświadczenie od lekarza o dobrym stanie zdrowia lub kserokopia badań lekarskich z klubu
- zgoda na udział w testach rodzica (opiekun prawny)
- legitymacja szkolna

Szczegółowych informacji udzielą trenerzy:

dziewczętom - pani Julita Ziółkowska - telefon - 601 48 37 94
chłopcom - pan Tomasz Wychowałek - telefon - 535 34 12 86
 Dnia 7 maja 2018 roku na orliku przy IV LO odbyła się Mobilna Akademia Młodych Orłów. Swoją obecnością zaszczycili nas prezydent i wiceprezydent Piotrkowa oraz prezes OZPN w Piotrkowie Trybunalskim.
Mobilne AMO to kolejny ogólnopolski projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej, którego celem jest docierania do wszystkich regionów, w których trenerzy potrzebują wsparcia, a zdolni zawodnicy mądrego pokierowania ich rozwojem piłkarskim. Widzimy w tym ogromny potencjał, mogący przyczynić się do rozwoju polskiej piłki młodzieżowej i w połączeniu z pozostałymi projektami PZPN przełożyć się w przyszłości na sukcesy seniorów w rywalizacji klubowej oraz w reprezentacji Polski.
W województwie łódzkim za realizację projektu odpowiadają trenerzy PZPN: Rafał Poznański i Sławomir Kraska. Prowadzone przez nich zajęcia są skierowane do najlepszych zawodników (chłopców i dziewczyn) w kategoriach: orlik (10-11 lat) i młodzik (12-13 lat). Przynajmniej raz na dwa miesiące Mobilne AMO będzie w każdym powiecie naszego regionu.
W szkoleniu  udział wzięły uczennice z klas sportowych Chmielewska Natalia i Simkowska Natalia oraz trenerzy Ziółkowska Julita i Wychowałek Tomasz - który był zaangażowany w organizację.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą "JAR-MAR" Centrum Kształcenia " Wiedza dla Wszystkich", skierowaną do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu, bądź pozostają bez pracy, w tym dla osób
z niepełnosprawnością.
Szczegóły na zamieszczonym skanie plakatu.
30-04-2018

MATURA 2018

W dniach 4, 7 i 8 maja 2018 roku uczniowie klas III liceum przystępują do egzaminu dojrzałości. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
27 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego tegorocznych maturzystów.
Abiturienci otrzymali świadectwa ukończenia liceum. Wyróżnieni zostali uczniowie, którzy otrzymali wysokie wyniki w nauce i promowali szkołę w środowisku, a także budowali jej pozytywny wizerunek.
Druga część uroczystości składała się z programu artystycznego. Śpiewom, wspomnieniom i żartom nie było końca.
Zapraszamy do obejrzenia foto relacji.

Kontakt

ul. Broniewskiego 5
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486550
e-mail: liceum4@liceum4.piotrkow.pl

Poniedziałek 25 listopada 2024

Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr

Na skróty